Encyklopedia warzyw i owoców

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Pieczarka

Pieczarka

 

Prekursorami w dziedzinie uprawy wielu gatunków grzybów byli Chińczycy. Ale w XVI wieku to Francuzi, jako pierwsi, zajęli się uprawą pieczarki. W 1753 roku Karol Linneusz, szwedzki botanik, opisał poprawnie pieczarkę jako rodzaj 
w Species Plantarum, co zostało z kolei zatwierdzone przez pioniera systematyki grzybów Eliasa Magnusa Friesa. Potrawa z tego grzyba uchodziła za danie wykwintne, a pozwolić sobie na pieczarkę mogli jedynie ludzie majętni. Anthelme Brillat-Savarin, uważany za twórcę XIX-wiecznej kuchni, słynny smakosz i pisarz, zwykł porównywać walory kulinarne pieczarki do trufli, będącej po dziś dzień grzybem wielce elitarnym. Pieczarka pojawiała się wtedy na stołach obok takich rarytasów jak raki czy homary oraz w towarzystwie wytwornych gatunków alkoholi. 
Aktualnie uprawa pieczarki odbywa się na skalę masową, a Polska znajduje się na drugim, po Holandii, miejscu wśród producentów w Europie. Wg szacunków branży grzybów uprawnych, co czwarta pieczarka spożywana na naszym kontynencie została wyprodukowana właśnie w Polsce!

Obecnie wiemy już, że pieczarka, podobnie jak inne grzyby, zawiera sporo białka, jest bogata w błonnik, ale także witaminy (!), mikroelementy. W pieczarce znajdziemy więc: szerokie spektrum witamin z grupy B, prowitaminę D, fosfor, potas, żelazo, miedź, selen. Pieczarki mogą być dla nas dodatkowym źródłem energii, dostarczać – obok innych produktów składników niezbędnych do prawidłowego metabolizmu, do funkcjonowania naszego organizmu. 

Warto wiedzieć, że:
pieczarki nie zawierają zdradliwego cholesterolu.
Grzyby, w przeciwieństwie do warzyw, zawierają prowitaminę D, tak ważną dla gospodarki wapniem i fosforem posiłek z pieczarek zaspokaja jedną trzecią dziennego zapotrzebowania organizmu na miedź.
Zastąpienie tradycyjnego kotleta daniem z pieczarek to świetna droga do pozbycia się zbędnych kilogramów, kubek świeżych pieczarek zawiera tylko 20 kcal!

Osoby z kłopotami gastrycznymi mogą źle tolerować grzyby; wtedy lepiej zrezygnować z częstego jedzenia pieczarek lub przyrządzać je w nowoczesny, lekkostrawny sposób. Jak? jeśli całodzienne menu skomponujemy tak, by obecne w nim było pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, warzywa strączkowe oraz pieczarki – będziemy pewni, że dostarczyliśmy organizmowi właściwą ilość żelaza .
Amerykańskie towarzystwa lekarskie donoszą o pozytywnym wpływie jedzenia pieczarek w profilaktyce raka piersi i prostaty, najgroźniejszych zabójców naszych czasów.

 

dostępna przez cały rok, opakowania 2,5; 3; 4 i 5 kg